Πρώτη θέση για τον Μυτιληνιό τριαθλητή

Θρίαμβος για τον Μπιτάδο στην Αυστρία

29/06/2024 - 18:00

Ο Παναγιώτης Μπιτάδος με εκπληκτική απόδοση κατέκτησε τη νίκη στο «Challenge Kaiserwinkl-Walchsee» που διεξήχθη στην Αυστρία.

Μετά από μια εκπληκτική κούρσα στο τρέξιμο (1:09:24), ο Μυτιληνιός τριαθλιτής πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού σε 3:41:42.

Την Κυριακή 23/6 σε έναν δυνατό αγώνα, ο Γερμανός Ολυμπιονίκης, Justus Nieschlag προηγήθηκε στους άνδρες στην κολύμβηση με χρόνο 22:50, με τον Παναγιώτη Μπιτάδο <https://irunmag.gr/news/5os-sto-triathlo-o-bitados/> μόλις τρία δευτερόλεπτα πίσω του, ακολουθούμενος από τον επίσης Γερμανό, Magnus Männer. Άλλα 50 δευτερόλεπτα πίσω ήταν ο Max Sperl, ο Ολυμπιονίκης Stefan Zachäus και ο Γερμανός πρωταθλητής του Challenge Kaiserwinkl-Walchsee 2019, Maurice Clavel.

Στον τρίτο γύρο και τα τελευταία 12 χιλιόμετρα, ο Μπιτάδος πήρε το προβάδισμα που το κράτησε έως το τέλος, καταγράφοντας μια σπουδαία νίκη. Το 2022 ο Μυτιληνιός αθλητής είχε κατακτήσει στον ίδιο αγώνα την τρίτη θέση.