Έχασε 1- 2 από τον ΠΑΟΚ

Δεύτερη ήττα της ΑΕΛΚ στον Ταρλά

15/01/2015 - 15:13

Με ήττα εντός γηπέδου ξεκίνησε το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Superleague η Καλλονή με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Η 18η αγωνιστική βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πολύ όμορφο γκολ του Νίκου Καλτσά μόλις στο 7ο λεπτό. Η Καλλονή διατήρησε πολύ υψηλά τις στροφές της σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αρκετές φορές να σπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι στο 37΄έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή με απευθείας κόκκινη του Εργκίς Κάτσε. Στο σημείο αυτό ο πάγκος του αντιπάλου κινήθηκε με διάθεση εξόδου από τον αγωνιστικό χώρο και εγκατάλειψης του αγώνα. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μοναδικό τέρμα αυτό της Καλλονής.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ήταν εντελώς διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει την ισοφάριση στο 50΄με σκόρερ τον Περέιρα. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του στον αγώνα μετά από επτά περίπου λεπτά κάνοντας το 1-2 σε κενή εστία. Η Καλλονή είχε ευκαιρία ισοφάρισης όταν ο Χουάνμα ανετράπη από τον Κωνσταντινίδη και ο διαιτητής Μήτσιος σφύριξε πέναλτι. Ο Γιώργος Μανούσος που ανέλαβε την εκτέλεση του δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ιτάνζ με αποτέλεσμα το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο προπονητή της Καλλονής Γιάννη Ματζουράκη μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Αυτό το παιχνίδι μοιάζει με το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Μετά από ένα θαυμάσιο πρώτο ημίχρονο μία στιγμή αδράνειας και μπήκαμε σε τρικυμία και χάσαμε το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε παλικαρίσια».Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Αναστασιάδης τόνισε: «Είμαστε πειθαρχημένοι και οργανωμένοι. Ήρθαμε αποφασισμένοι να πάρουμε  το παιχνίδι αυτό. Όταν γίνονται αυτά με δέκα παίκτες είναι ακόμη πιο σημαντικά τα πράγματα».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων έχουν ως εξής:

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Κεϊτά (66’ Καμαρά), Καλτσάς, Πιπίνης (76’ Μίνγκας), Τσαμπούρης, Λεοζίνιο (66’ Στεφάνοβιτς) Μανούσος, Χουάνμα

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Μαντούρο (46’ Τσανδάρης), Κάτσε (37’ αποβολή με κόκκινη), Περέιρα, Μακ (92’ Σκόνδρας), Σαλπιγγίδης (95’ Παπαγιαννόπουλος), Αθανασιάδης

Σκόρερ: 7’ Καλτσάς / 50’58’ Περέιρα