Η ομάδα της Λέσβου αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, την ΔΕΚΑ και την ΕΑ Λαρίσης

Τέταρτη στην Ελλάδα η Άθληση

03/08/2024 - 18:00

Την τέταρτη θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών Κ18 κατέκτησε η ομάδα της Άθλησης.

Η πρωταθλήτρια Αιγαίου πήρε εμφατική πρόκριση στο final four που διεξήχθη για πρώτη φορά στη Λέσβο το τριήμερο 25-27 Ιουλίου και συγκεκριμένα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, κερδίζοντας στην φάση των 16 ισχυρούς αντιπάλους όπως την Ίριδα Άργους, τον Ιωνικό και τον Παναθηναϊκό. Στα προημιτελικά απέκλεισε την Δεξαμενή Μεταμόρφωσης.

Στο F-4 συμμετείχαν ο περσινός πρωταθλητής Ολυμπιακός, η ακαδημία ΔΕΚΑ Θεσσαλονίκης που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας και η ΕΑ Λαρίσης. Η Άθληση τερμάτισε στην τέταρτη θέση, καθώς γνώρισε τρεις ήττες με 3-0 σετ σε ισάριθμους αγώνες, ωστόσο και μόνο η συμμετοχή ομάδας της Λέσβου για πρώτη φορά στην τελική τετράδα αποτελεί τεράστιο επίτευγμα. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ολυμπιακός και την τρίτη η ΕΑ Λαρίσης.

Σημειώνεται ότι και τις τρεις ημέρες το Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης ήταν ασφυκτικά γεμάτο από φιλάθλους που παρακολούθησαν τους έξι αγώνες συνολικά και τις προσπάθειες όλων των αθλητριών.