Νίκησε στον τελικό τον Αστέρα Νίκης

Πρωταθλητής Κ16 ο Απόλλων Βουναρακίου

22/06/2024 - 20:00

Ο Απόλλων Βουναρακίου στέφθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία Κ16 της ΕΠΣ Λέσβου, κερδίζοντας στον τελικό της Τετάρτης 19 Ιουνίου με σκορ 3-2 τον Αστέρα Νίκης.

Στον γεμάτο σχεδόν από κόσμο «Ταρλά» που βρέθηκαν στις κερκίδες για να παρακολουθήσουν τις προσπάθειες των νεαρών αθλητών, μετά από έναν δυνατό αγώνα ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, ο Απόλλων κατάφερε να πάρει τη νίκη και τον τίτλο με ανατροπή.

Ο Αστέρας Νίκης προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Μανιάτη, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλων έφτασε στην ισοφάριση με τον Τακτικό, ενώ λίγο αργότερα έκανε την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραφασούλη.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τον Απόλλωνα να κλειδώνει τη νίκη στο 73’ με τον Τακτικό, ο οποίος σημείωσε το 3-1 με ωραία ατομική ενέργεια. Το τελικό 3-2 πέτυχε ξανά ο Μανιάτης με μακρινό σουτ.

Ο Απόλλων τερμάτισε στην πρώτη θέση της Κ16 αήττητος, ενώ τη φετινή σεζόν έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα και στην Κ14.

Μετά τη λήξη του αγώνα έγινε η απονομή μεταλλίων και του κυπέλλου στον πρωταθλητή, όπως και αναμνηστικών μεταλλίων σε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα. Τέλος, ο πρόεδρος της επιτροπής υποδομών Νίκος Χρόνης, απένειμε τιμητική πλακέτα στη σύζυγο του αείμνηστου Παναγιώτη Πλωμαρίτη.