Για πρώτη φορά στην ιστορία του

Πανηγυρική άνοδος στη Γ Εθνική για τον Αιγέα Πλωμαρίου

22/06/2024 - 19:00

Ιστορικές στιγμές ζουν στον Αιγέα Πλωμαρίου τις τελευταίες ημέρες μετά την άνοδο της ομάδας για πρώτη φορά στη Γ Εθνική.

Ο Αιγέας έφυγε θριαμβευτής από τη Ρόδο, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 απέναντι στον Φοίβο Κρεμαστής, ένα αποτέλεσμα που τον έστειλε στη Γ Εθνική. Η ομάδα της Λέσβου έπαιζε για δύο αποτελέσματα (υπερτερεί στη ισοβαθμία λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων) και κατάφερε να μην ηττηθεί αν και είχε μείνει πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με δύο τέρματα.

Ο Φοίβος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε 2-0 με γκολ που σημείωσαν οι Γεωργιάδης και Καραγεωργίου στο 21’ και 23’ αντίστοιχα. Ο Αιγέας άλλαξε αγωνιστικό πρόσωπο στην επανάληψη και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με σκορερ τους Δημήτρη Ψάνη και Άκη Μιχαλάκη.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από του φιλοξενούμενους που επιστρέφουν στις εθνικές κατηγορίες μετά από 17 χρόνια ξανά.

Στο δεύτερο παιχνίδι της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής, ο Μικρασιατικός Αστέρας Καισαριανής πέρασε νικηφόρα 1-5 από τη Μήλο. Την άνοδο στη Γ Εθνική από τον 8ο όμιλο των μπαράζ ανόδου, κατέκτησαν ο ΑΟ Κερατέας που διατήρησε το απόλυτο, ως δεύτερος ο Μικρασιατικός Αστέρας Καισαριανής και ως τρίτος ο Αιγέας Πλωμαρίου.