Ισοφάρισε ο ΑΟΜ

01/07/2012 - 05:56
Σε τρίτο και τελευταίο αγώνα, θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή στο Πρωτάθλημα Βόλεϊ των Ανδρών, μετά τη νίκη του ΑΟΜ στο δεύτερο τελικό με 3-2 σετ, που έφερε τη σειρά κόντρα στο ΓΑΣ Λέσβου στις 1-1 νίκες.

Ο αγώνας ήταν απολαυστικός σε εξέλιξη και κρίθηκε στο τάι-μπρέικ, το πέμπτο σετ δηλαδή, με τον ΑΟΜ να παίρνει μια νίκη, που του επιτρέπει να ελπίζει, και του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στον τρίτο και καθοριστικό τελικό. Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 18:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.
Στο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής, ο ΑΟΜ ήταν καλύτερος στα δυο πρώτα σετ και επικράτησε 25-23 και 25-20, παίρνοντας προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως, ο ΓΑΣ ανέβασε την απόδοσή του, ξεκίνησε μια αντεπίθεση μακράς διάρκειας και έφερε το ματς στα ίσα, κερδίζοντας αρχικά το τρίτο σετ με 22-25 και το τέταρτο με 23-25. Ο αγώνας κρίθηκε στο πέμπτο και τελευταίο σετ, εκεί όπου ο ΑΟΜ ήταν πιο συγκεντρωμένος και κέρδισε άνετα με 15-8.
Στο Πρωτάθλημα των Γυναικών, ο Παγγεραγωτικός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, κερδίζοντας τον Ερμή Παμφίλων στον πρώτο τελικό με 3-1 σετ. Η ομάδα της Γέρας προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-20, 25-22), ο Ερμής μείωσε προσωρινά σε 2-1 σετ (24-26), αλλά στο τέταρτο σετ, η Γέρα επικράτησε με 25-20 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη σειρά των τελικών. Το Σάββατο θα γίνει ο δεύτερος τελικός στις 13:00 το μεσημέρι, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.