Επίδειξη δύναμης με τεσσάρα από τον Εθνικό

01/07/2012 - 05:56
Ο Εθνικός Θερμής πιστοποίησε ότι διαθέτει ένα αξιόμαχο και καλογυμνασμένο σύνολο, που στόχο έχει τη γρήγορη επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία. Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε με σκορ 4-0 επί του Αρίωνα Παλαιοκήπου, μένοντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία.
Κερδισμένη της εμβόλιμης αγωνιστικής, η ΑΕΜ, που σε ρυθμό προπόνησης, νίκησε στο γήπεδό της την Αναγέννηση Αγιάσου με 6-0, πιάνοντας στη δεύτερη θέση τον Αρίωνα.
Έφηβος και Λιονταράκια νίκησαν με το ίδιο σκορ (2-1) Ταξιάρχη και Ποσειδώνα, και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Στο Ίππειος, τέλος, Αστέρας Ιππ. και Αίαντας έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που ασφαλώς ικανοποίησε και τις δύο ομάδες.

Στο θρόνο

Στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής, Εθνικός και Αρίωνας έδειξαν ότι ήθελαν πολύ τη νίκη, προκειμένου να μείνουν στην πρώτη θέση. Ο Αρίων ήταν λίγο καλύτερος στο πρώτο μέρος, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Δεν το έκανε όμως, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να πετύχει αυτός τα γκολ με το Στρατή Κατζανό.
Ο Καζαβικέλλης και ο Σαντορινιός στην επανάληψη, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Εθνικού, που είχε και ελλείψεις.

Ανεβαίνει

Αθόρυβα ανεβαίνει η ΑΕΜ, που διπλασίασε μέσα σε τρεις μέρες, τις νίκες της. Η ομάδα του Νησιώτη, σε ρυθμό προπόνησης, διέλυσε με 6-0 την Αναγέννηση Αγιάσου και έπιασε στη δεύτερη θέση, τον Αρίωνα.
Ο Μπαζίνας σημείωσε τρία γκολ, ο Ανδριάνης δύο και ένα ο Φιφίνης.

Συμβιβάστηκαν

Δίκαιη μοιρασιά στο Ίππειος, με Αστέρα και Αίαντα να συμβιβάζονται με τον ένα βαθμό που πήραν.
Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα να ανοίγει το σκορ με το Μπριλάκη στο 60΄, ενώ ο Χορταριάς ισοφάρισε λίγο αργότερα. Ο Αστέρας είχε και δοκάρι προς το τέλος της αναμέτρησης.

Δίκαιο
Πολύτιμη νίκη για τα Λιονταράκια μέσα στο Πέραμα με 2-1. Ύστερα από ένα μέτριο από ποιότητα, πρώτο μέρος, η ομάδα του Πιττού μεταμορφώθηκε στην επανάληψη, και προηγήθηκε με τους Καραμανώλη και Ζαφειρίου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τατάκη αλλά δεν έφθασαν ποτέ στην ισοφάριση.

Θρίλερ

Ματς για γερά νεύρα στα Πάμφιλα, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις υπέρ του Εφήβου. Ο Ταξιάρχης άνοιξε το σκορ στο 55΄ με τον Παπαχαρίση, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από το Σωτήρη Σανιδά στο 75΄. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο τέταρτο. Οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες στο γήπεδο λόγω αποβολής των Κάπνουλα και Ψαραδέλλη, και πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Σανιδάς σημάδεψε το δοκάρι των φιλοξενουμένων και χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ στις καθυστερήσεις χαρίζοντας στην ομάδα των Παμφίλων, την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 2-1.